Search
Generic filters
Search
Generic filters
Начало » Оферти » Приключение под земята- Солна мина Униреа и Терме Спа Букурещ през май

Приключение под земята- Солна мина Униреа и Терме Спа Букурещ през май

Цена от: 375 лева

Кратко описание

Подземни приказни галерии, сякаш излезли от фантастичен роман!
Внушителни статуи и пещерни образувания, придаващи мистичност. В търсене на “бялото злато” ще посетим едно от чудесата на северната ни съседка !
Природонаучният музей “Григоре Антипа”, където ще видим огромни скелети на динозаври, над 300 000 артефакта, експонати, представени в естествена за тях среда с размери 1:1 , пещера със сталактити, сталагмити и сталактони, изригващ вулкан, древни бозайници, мекотели, ракообразни, минерали, скъпоценни камъни и др.
Двореца на Чаушеску- Двореца на пролетта- домът на фамилията, живели в лукс и разкош за своето време!
И разбира се- време за спа релакс в тропическия оазис – Терме Спа Букурещ
Уникални спа зони, екзотична обстановка и вълнуващи моменти.
Автобусна екскурзия с тръгване от Кърджали и Хасково.

Туристическа програма

Отпътуване от Кърджали пред Дома на Културата в 04.00 часа, , 04.45 от Хасково от ОМВ. Пристигане около 13.00 ч. в Букурещ- столицата на Румъния,  известна още като „Малкия Париж”.
Нашата програма ще започне с разглеждане на Природонаучния музей Григоре Антипа. Природонаучният музей Григоре Антипа е най-големият по рода си музей в Румъния. Първоначално е създаден като Национален природонаучен музей на 3 ноември 1834 г. Преименуван е през 1933 г. на името на Григоре Антипа, който управлява музея в продължение на 51 години. Той представя много екземпляри от Румъния и чужбина.
Музей Григоре Антипа притежава над два милиона експоната, свързани с историята. Очевидно, само една част от колекцията е изложена постоянно в музея.
На разположение са различни зали. Първата зала представя фауната на Черно море, докато в по – отдалечена част на музея, посетителите откриват флората и фауната на Карпатите. Залите позволяват на посетителите да се докоснат до естествената околна среда в региони като Югоизточна Азия или Арктика. През 2011г. музеят е отворен отново за посетители, след реновация на стойност над $14 милиона. Част от изложбата е и единственият непокътнат скелет в света на Deinotherium Gigantissimum – прародител на слона, изчезнал през последната ледникова епоха преди 11 000 години, както и много препарирани животни, мумии и дори метеорити! Той има общо 3 нива, и са ви необходими между 1 и 2 часа, за да го разгледате.Настаняване в хотела. Нощувка.

Закуска. Отпътуване за Слъник, окръг Прахова, където се намира Солна мина Униреа. Мина „Унирея“ разполага с 14 огромни помещения във формата на трапец, заемащи около 80 000 кв. метра площ, които включват спортни игрища, зала с маси за билярд, бар.От тях през годините е добита близо 3 млн. куб.м. сол. Мината работи като такава в периода 1943-1970г., когато е превърната  в туристическа атракция. Тогава посетителите са били спускани с асансьорна „клетка“ през добивна яма. Колкото и вълнуващо да звучи, днес слизането в мината е доста по-скучно, тъй като вътрешният асансьор е развален.Помещенията, които са отворени за посещение, се намират на 208 метра под земята, като височината им е 54 метра, а ширината около 32 метра. В нея наистина може да се почувствате твърде малки, но все пак това е и най-голямата солна мина в Европа. Мината е превърната в място за забавления със СПА център и музей на солта. Градът е известен с извличането на сол и солните езера. В новата солна мина все още се произвежда сол. Влизането в нея се осъществява с с бус. Температурата в мината е постоянна 12 °C.  Влажността на въздуха е около 50%, богат на натриеви йони, които имат силно въздействие при лечението на белодробни заболявания. Обиколката на тази впечатляваща солна мина отнема около час или два часа, през които може да се отдадете и на предимствата на соления въздух. В мината са изградени детски площадки с пързалки и люлки, спортни игрища, игрища за волейбол, хандбал, тенис кортове, картинг и минифутбол, има билярдни маси, тенис на маса.  В една от галериите има и  планетариум с 4D прожекции. Билетите за тях се доплащат допълнително. В средата на мината е разположен и бюфет, от който може да си вземете напитки, нещо за хапване, както и сувенири и разбира се сол. В една от залите може да видим бюстове, изградени от сол на някои от най-популярните герои, свързани с историята на Румъния.
Таванът на мината е ограден с дървени коридори по целия периметър. Те се използват за движение на персонала при извършване на периодични проверки на устойчивостта на повърхностите на рудника.
ВАЖНО: Родителите носят отговорност за децата си по време на пребиваването им в Солната мина!
За ваше удобство моля Носете връхни дрехи и удобни обувки.Входните такси за мината се заплащат отделно.
Отпътуване за Терме Спа Букурещ- трансфера и билетите се заплащат отделно предварително в офиса при финалното доплащане .Престоя в спа комплекса е 4 часа и половина. Therme спа комплекса разполага не само с топли басейни, но също и с най-голямата закрита и открита градина в Румъния. В градината има над 800 000 растения и стотици видове дървета, включително и най-голямата плантация на истински палми в Европа. Комплексът е разделен на три основни сектора, всеки от тях с определена тема.
The Palm, както подсказва името, е посветен на релаксация сред 500 палмови дървета – най-голямата градина от този тип в Европа.
Площта на Elysium е предназначена за термални бани и за тези, които биха искали да се насладят на приятни масажи.
Galaxy е центърът на забавления. Тук можете да се забавлявате в басейн с вълни – най-големият в Румъния – или да се спуснете по една от многото пързалки. А когато сте уморени, можете да спрете за едно питие в бара на басейна. ВАЖНО: Родителите носят отговорност за децата си по време на пребиваването им в комплекса! Следобяд отпътуване към хотела. Нощувка.

Закуска. Освобождаване на хотела. Ще посетим Двореца на Чаушеску– Един сравнително нов музей в Букурещ, предлагащ на туристите да надникнат в резиденцията, в която в продължение на четвърт век са живели румънският диктатор Николае Чаушеску, съпругата му Елена и трите им деца. Дворецът на пролетта (Palatul Primaverii) бе отворен за посетители през 2016 г. и се радва на голям интерес от страна не само на чужденците. Любопитно е да се види как е живяла диктаторската двойка, когато обикновените румънци са стояли на тъмно и студено и са гледали по три часа телевизия на ден, да се надзърне в онази прословута златна баня, показана на цял свят в телевизионните репортажи от времето на революцията в Румъния.
Съпрузите Чаушеску напускат резиденцията дни преди да бъдат разстреляни в казармите в Търговище на 25 декември 1989 г. След това луксозната къща минава под управлението на румънския държавен протокол и в нея са настанявани по три-четири пъти в годината високи чуждестранни гости. Издръжката обаче е прекалено скъпа и се прави опит Дворецът на пролетта да бъде продаден за 22 млн. евро или пък да се отдаде под наем за 40 000 – 50 000 евро на месец. При тези цени няма проявен интерес, затова се решава бившият дом на Чаушеску да се превърне в музей.
Къщата се намира в луксозния днес квартал „Примаверии“. Застрояването му започва през 30-те години на миналия век. Отначало тук живеят работници, но с идването на комунистическата власт в „Примаверии” се настанява номенклатурният апарат. Още преди 1964 г. лидерът на Румъния Георге Георгиу-Деж искал да вдигне луксозна постройка, но умира през 1965 г. и не успява да осъществи докрай намерението си. Старите партийни функционери поставят на мястото му Николае Чаушеску, смятайки го за безобиден и лесен за манипулиране, но историята показва друго. През 1965 г. на бул. „Примаверии” № 50 е завършена разкошна сграда, в която се настаняват Николае, Елена и трите им деца – Валентин, Зоя и Нику. През 1971-1972 г. дворецът е разширен и вече има 80 стаи.
Погледната отвън, резиденцията не изглежда чак толкова голяма, но във вътрешността архитектите са успели да постигнат усещането за простор чрез умело подбран интериор и цветови комбинации. Кланът Чаушеску е разполагал със собствен киносалон, сауна, басейн, зимна и лятна градина, изба и много други удобства. Всяко едно от трите деца е имало свой апартамент със спалня, хол и баня, съпрузите също, отделни покои е имала и Елена Чаушеску. Както в Двореца на парламента – втората по големина административна сграда в света след Пентагона, така и тук почти цялото обзавеждане е произведено в Румъния. Изключение правят оригиналните предмети и килими, получени като подарък при посещенията на Чаушеску в чужбина. Стените, облепени с копринени тапети, са украсени с картини на бележити румънски художници. Мебелите са в стил ренесанс, арт–деко, барок, Луи ХVІ, Луи ХІV, класически английски. Обзавеждането е с красиви канапета и кресла. Много от идеите за вътрешния интериор е давала самата Елена Чаушеску след завръщането й от официални визити в чужбина. Първата дама на Румъния се запалила по кристалните полилеи, след като посетила двореца „Версай”. Разхождащите се пауни в лятната градина пък се появили след връщането на диктаторската двойка от Япония.
Обиколката на туристите започва от кабинета на Николае Чаушеску. Намира се вляво от фоайето. Първото, което се забелязва, е работното бюро на диктатора. Обзавеждането се състои от библиотека, канапе за четирима, кресла в стил Ренесанс. От кабинета се влиза в дневната на Николае, където в центъра е разположена голяма маса за шах. Известно е, че е обичал да разпуска напрежението с партия шах. На пода е застлан ръчно тъкан килим, получен като подарък от шахиншаха на Иран Мохамед Реза Пахлави. В специална витрина са подредени оригинални фигури, подарени на диктаторската двойка при визитите им в Африка.
На първия етаж е и апартаментът на Валентин Чаушеску, най-голямото дете на Елена и Николае. Известният физик никога не се е интересувал от политика. Апартаментът му в Двореца на пролетта не е шикозен, има спалня и мебели с опростен дизайн, скромна баня, като най-ценни са статуите и картините.
Не се отличава с излишен лукс и апартаментът на Нику Чаушеску, намиращ се на втория етаж. И Нику като брат си е завършил физика в Букурещкия университет, но за разлика от него се занимава активно с политика. През 1987 г. става ръководител на комунистическата партия в Сибиу, а Николае вижда в негово лице свой приемник. След декемврийските събития Нику е арестуван и осъден на 20 г. затвор. Освободен е предсрочно заради заболяване. Умира на 45-годишна възраст от цироза в австрийска болница. Няма наследници.
Апартаментът на дъщерята Зоя е светъл и декориран с красиви тапети на цветя. Мебелите в стил Луи ХVІ са изящно тапицирани в топли цветове, банята е в розово, има изглед към лятната градина. Зоя също не оставя наследници. Завършила е математика в Букурещкия университет. Умира през 2006-а на 56-годишна възраст от рак на белия дроб, без да дочака ексхумацията на родителите си, за което приживе е настоявала многократно пред румънските власти и винаги е получавала отказ. Ексхумацията е извършена няколко години след смъртта й.Специално за Елена Чаушеску в двореца е обособен дневен апартамент с легло за почивка и хол. Врата в покоите й води към помещение, в което първата дама държала бижутата си и скъпите си кожи. Само тя имала ключ и не позволявала на друг да влиза вътре.
Най-голямо любопитство проявяват туристите към спалнята на Николае и Елена и прословутата им златна баня. На двойното легло в стил барок са поставени сгънатите памучни пижами на съпрузите. На бялата спалня са подредени удобни квадратни възглавници в розово. В стаята има и канапе за двата лабрадора на Чаушеску – Корбу и Шарона. След разстрела в казармите в Търговище кучетата са прибрани от румънски генерал, който се грижи за тях до смъртта им. Твърди се, че при щурма на двореца по време на революцията са откраднати много вещи от спалнята.
Кранчетата и аксесоарите в семейната баня всъщност не са от масивно злато, а имат само покритие от благородния метал. Веднъж в годината те са били демонтирани и позлатявани отново. Помещението е просторно, с двойна мивка, вана, канапе за почивка и други удобства. В двореца семейството е разполагало също със сауна, хидромасажни вани, фризьорски и бръснарски салон.
В трапезарията има маса с 12 стола с красиво подредени чаши, чинии и прибори, произведени в румънски фабрики. Всъщност Николае и Елена се хранели най-често на съседната кръгла маса, където пиели чая или кафето си. Обичали румънската кухня и нерядко на трапезата им имало мамалига. Семейството разполагало с изба в подземния етаж, до който се слиза по стръмни тесни стълби. Чаушеску е страдал от диабет и не е консумирал алкохол, но все пак си е позволявал месечно по една чаша от определена марка вино, произведено в завода „Одобещи”. В избата има камина, удобни канапета в стил еклектик, произведения на изкуството.
Особен интерес предизвикват личните вещи на диктаторската двойка. Гардеробната, наречена La Сuci, е с големината на няколкостаен апартамент. Тук са подредени дрехите на Елена и Николае, десетина чифта обувки на първата дама, специално място има и за кожените й облекла. В кутии са изложени неразпечатани ризи на диктатора, подредени са и други аксесоари на съпрузите.
В една от залите Чаушеску е посрещнал през 1969 г. американския президент Ричард Никсън. В двореца има и салон, наречен „Луи ХVІ”. Басейнът с великолепна мозайка е празен, а вътре са подредени табла със снимки от семейния живот на фамилията. Зимната градина е с екзотични растения, а в лятната могат да се видят разхождащи се пауни..Отпътуване за България. Пристигане вечерта.

 

16/05/2025

Цена от: 375 лева

Автобус

3 дни/ 2 нощувки

закуска

Потвърдена, Препоръчана

Абонирайте се за специални оферти:
Абонирайте се за специални оферти:
Абонирайте се за специални оферти:
Copyright © Miss K Travel | Създаден от PixelVision
Scroll to Top

Запитване за Приключение под земята- Солна мина Униреа и Терме Спа Букурещ през май