Закуска. Свободно време или по желание и предварителна заявка – Целодневна екскурзия до Берат и Дуръс. Берат е един от най-красивите градове в Албания, възрожденски архитектурен резерват под закрилата на ЮНЕСКО. Колекцията от османски къщи, накацали на брега на река Осъм, спечелват прозвището му – „Градът на 1000-та прозореца“. 2400-годишният Берат – гордостта на албанската античност и архитектура. Градът предлага комбинация от източни и западни култури, традиции и пъстро градско наследство. През 3 век пр. н. е. той е превърнат в град-замък, известен като Антипатрея. Берат се състои от стар укрепен град, пълен с църкви и джамии, богато изрисувани със стенописи.
Името Берат е получено чрез албански звукови промени от старославянския Bělgrad, което означава „Бял град“. Със стратегическо географско положение на един от малкото проходи между Адриатическо море и Балканския полуостров, Берат се превърнал в богат търговски и културен център.
Берат бил неразделна част от Първото и Второто българско царство. Пресиян I го превзема през 9 век и градът получава славянското име Бел[и]град, което се запазва през целия средновековен период, променяйки се в Берат под османска власт.
Българският управител Елемаг предава града на император Василий II през 1018 година, като остава във византийски ръце, докато Второто българско царство не си връща града през 1203-та по време на управлението на цар Калоян. Следват още борби за надмощие над града. През 1417 Берат става част от Османската империя. През 1912-та чуждото господство е прекратено, Албания получава независимост в резултат на Балканската война.
По време на комунизма албанското правителство насърчава законодателство за запазване на 550 традиционни къщи, няколко паметника и замъка в историческия център. За съжаление, почти половината от джамиите и църквите са разрушени след обявяването на атеизма през 1967-ма.
Тогава партийният и държавен лидер Енвер Ходжа изнася реч, в която официално обявява началото на битката срещу „религиозната идеология“. Затворени са джамии, православни църкви и католически храмове. Унищожено е голяма част от културно-историческото наследство на
След падането на режима през 1990-та следва упадък на града. Години след това Берат започва да се възстановява и реставрира като паметник на културата, който днес посещават все повече чуждестранни туристи.
Берат и съседният град Гирокастра, са вписани от ЮНЕСКО като редки примери за архитектурен характер, типичен за османския период. Разположен в централна Албания, Берат е свидетел на съвместното съществуване на различни религиозни и културни общности през вековете.
Замъкът на Берат
Той включва замък, известен на местните като Кала, по-голямата част от който е построен през 13-ти век, въпреки че произходът му датира от 4-ти век пр.н.е. Районът на цитаделата включва много византийски църкви, главно от 13-ти век, както и няколко джамии, построени по време на османската епоха.
Старият градски център се състои от три части: Калая (на хълма на замъка), Мангалем (в подножието на хълма на замъка) и Горица (на левия бряг на Осъм). Реката е прорязала 915-метрова клисура през варовиковата скала от западната страна на долината, около която градът е изграден върху няколко речни тераси.
Легендата за града
Според една от легендите двама неразделни братя великани Томор и Шпираг се влюбили в една и съща девойка. Нито единият, нито другият се отказали от любовта си към красавицата. Яростни се навхрърли един върху друг в бой до смърт. Девойката се удавила в сълзите си, а от тях се появила река Осъм, която разделила града на две. От едната страна се намира планината Томор, а от другата се извисява Шпираг.
Той е истински лабиринт от малки павирани улички. Завладяваща мозайка от рамки на прозорци, които гледат от всяка каменна постройка, улавяйки двете половини на Берат – кварталите Горица и Мангалем. Берат е град, който не бива да пропускате, когато сте в Албания.
Кацнала на скалист хълм, тази прекрасна отбранителна структура от 13-ти век гледа към спокойните води на река Осъм. Един от най-забележителните паметници на града, замъкът е изиграл неразделна роля в очертаването на историческия пейзаж на Албания.
Гледащ над девствените борови гори, замъкът е устоял на много опустошения на времето и десетки нашествия. Величествено пазил Балканите срещу настъпленията на варварите, замъкът Берат е осеян със следи от византийско, българското и османското наследство.
Достъпна само от юг, вдъхващата страхопочитание крепост е разположена е на 214 метра надморска височина. Ако не ви се изкачва стръмния склон, можете да стигнете и с кола, автобус или такси.
Крепостта на Берат е на повече от 2500 години, а най-интересното е, че тук все още живеят хора!Истинска укрепена цитадела, заобиколена от внушителни стени, кули и укрепления. В замъка ще видите „Червената джамия“, която може да бъде разпозната по самотното си минаре.
Църквата „Успение Богородично“
Веднъж изкачили се на върха на замъка, ни очаква друга забележителност. Реставрираната през 18 век църква „Успение Богородично“, в която се пази уникален резбован иконостас, както и невероятни икони, дело на известния албански художник „Онуфри“.
Онуфри бил художник със силно изразен реализъм, извършил интересни изследвания в света на цветовете. Неговото „Червено Onufri“ е известно по целия свят с особения живия нюанс между червеното и розовото, чийто състав остава в тайна и до днес. В музея ще можете да разгледате шедьоврите на други албански художници, които са продължили живописните си изследвания след майстора Онуфри от 16 век.
На пода на църквата пред самия олтар се намира великолепна мозайка, чиято тайна ще научите, само ако посетите църквата на живо.
Едно пътешествие през времето, в което ще се потопите в атмосферата на средновековния град, реката и околните покрити с величествени борове планини. Въпреки че голяма част от крепостта сега е в руини, все още можете да видите здравината на каменните й стени и църквите, използвани по време на управлението на Византия. Залязващото слънце къпе града в златни лъчи и напомня за великата му история.
Свободно време в центъра на града.
Отпътуване за Дуръс – един от най-старите албански градове, днес важно пристанище на Адриатическо море. Дурaс Албания. „Вечният град“ на Адриатика. Вторият по големина град в страната, след столицата Тирана, и едно от най-старите селища по крайбрежието на Адриатическо море. Дурас има своята завладяваща история и е една от перлите на Албания.
Историята на Дурас
Крайбрежният град Дурас е дом на най-голямото пристанище в Албания и е един от най-древните градове в страната. „Вечният град” на Адриатика има 3000-годишна история, като основаването му датира от 627 г. пр.н.е. Населявана от древни времена от илири и гърци, от римляни, венецианци и османци след това, Дурас е съкровищница на някои от най-старите археологически обекти в Албания. Поради дългата си история, градът естествено е пълен с древни археологически обекти и находки, включително известния амфитеатър на римския император Адриан, чийто капацитет от 15 000 места го прави вторият по големина амфитеатър на Балканите.
Амфитеатърът на Адриан
През 60-те години на миналия век при изкопи за къщи откриват едни от най-големите амфитеатри на Балканския полуостров, построен в чест на римския император Адриан! Някога е побирал около 20 000 души. Не се шокирайте от гледката на стотиците сгради, които заобикалят амфитеатъра. Подобно на много други обекти на Балканите, амфитеатърът е открит късно в средата на жилищен квартал. Поради тази причина най-значимата част от него все още не е разкопана. Епичен мащаб! Определено амфитеатърът е впечатляваща мега структура, която за времето си е било истинско зрелище за всеки посетител.
Старият град на Дурас
Наоколо се намират останките на бани от 2-ри век след Христа, византийски форум с мраморни колони, построен около 5-6 век и малка църква от 9-ти век, чиито стени са покрити с мозайки. Старият град бил ограден със стена, една трета от която все още съществува и може да разгледате. Самият Цезар някога е вървял по древните пътища, оцелели през историята. Ако сте любители на археологията посетете Археологическия музей, създаден през 1951-ва година. Той е най-големият в страната и съхранява богата колекция от реликви.
Плажовете в Дурас
Дурас е идеален и за тези, които искат да си почиват край Адриатическо море. Плажовете му са пясъчни, дълги и обширни, а наоколо е пълно с ресторанти и барове. Близостта му до столицата го прави едно от най-предпочитаните и известните морски места в страната на орлите. Наоколо има десетки хотели, които предлагат всичко, от което се нуждаем за приятното прекарване на почивката ни.
Свободно време. Връщане в хотела. По желание и предварителна заявка – вечеря в ресторанта на хотела. Нощувка.