Отпътуване в 04.00 ч. от Кърджали , в 04.45ч. от Хасково от бензиностанция OMV .Дневен преход през Истанбул.
Посещение на Древната Никея- град Изник. Древната Никея е един от най-старите и известни градове в областта. Разположен на брега на едноименното езеро Изник, градът е прочут с историческото си минало, фаянсовите си плочки и маслините. През вековете Никея е бил главен град на областта Витиния, столица на Никейската империя и плацдарм за османското нашествие към Бурса и Константинопол. Никея заема изключително важно място и в историята на християнството. Първият Вселенски събор е свикан в Никея в 325 г. от император Константин Велики. На него се създава и Символа на вярата, изповядван и провъзгласяван и до днес. През 787г. в града се провежда и Седмият църковен събор, на който е осъдено и премахнато иконоборството.
Посещение на най-голямата историческа порта на града – Лефке и районът около къщата на известната фамилия Чандърлъ, излъчила много Велики везири на Османската империя – Зелената джамия (отвън), Историческия музей (отвън).
Посещение на Музея на керамиката, помещаващ се в историческата сграда на хамама (турската баня) на Султан Мурат I. В музея е представен средновековен макет на града, а с богат снимков материал ще научим за историята на града от античността до османците. През 16 и 17в. градът става известен с изработката на керамика с изключително качество. Керамични плочки от Изник украсяват най-известните османски сгради – джамията на Сюлейман Великолепни, Синята джамия и много други. В двора на музея е разположен и пазар със сувенири.
Посещение на църквата „Света София“. Макар и много по-малка от едноименната катедрала в Истанбул, тази правоъгълна сграда от червена тухла, построена в типичен византийски стил, има не по-малко историческо значение. Църквата е мястото на Седмия вселенски събор на християнството (т.е. Втори съвет от Никея, през 787 г.) срещу иконоборството. През 1204 г. рицарите от Четвъртия кръстоносен поход нахлуват в столицата на Византийската империя, Константинопол. За нов император на разпокъсаната Византия е провъзгласен Теодор I Ласкарис. Преценявайки, че положението в Константинопол е безнадеждно, новият император напуска града и се отправя към град Никея. За да узакони своята власт, Теодор премества седалището на Константинополския патриарх в Никея, а църквата се превръща в Катедралния храм на Никейската империя. През 1331г. османският султан Орхан превзема града и превръща катедралата в джамия. Свободно време в центъра на града за разходка .Отпътуване за Бурса .Настаняване в хотела.Вечеря.Нощувка.