Закуска. Освобождаване на хотела. Отпътуване за Ландшафтно-исторически парк „Градище”. Местността Градището се намира в Родопите. Самият факт, че е в Родопите подсказва, че можем да очакваме красиви гледки и онова особено чувство на уют, което се усеща само там.
Местността е живописна, богата на природни, скални образувания, а едновременно с това в нея се намират и останките на тракийско светилище. Именно затова паркът е наречен едновременно ландшафтен и исторически. Той е много лесно откриваем, достъпен и подходящ за семейства с деца. Mестността Градището се намира близо до село Долно Дряново, на главния път Гоце Делчев – Доспат. Входът към парка ясно се вижда вдясно на пътя, а още с приближаването ще видите и табели за мястото. На входа има голям и удобен паркинг. Таксата за разходка и разглеждане на парка е само 1 лев.
Проучването на местността и светилището са започнали едва преди 10-тина години. В последствие е изградена и екопътеката. На входа на парка, покрай една от алеите ще видите експозиция на скалите, които се срещат в местността. Всяко парче камък има описателна табела. Отпред има дори зона за палатки. С влизането ще видите един интересен за децата атракцион, който е безплатен за използване – т.нар. „алпийска пътека“.
Пътеката минава покрай няколко големи скални образувания, които с повече въображение можете да оприличите на най-различни животни, човешки глави, гъби и други. Можете да дадете пълна воля на въображението си. На мен някои ми приличат на кораб или на гигантски сладолед.
Алеите в парка са ясни и широки. На много места са изградени беседки.
С влизането си пътеката се разделя на две: 1. към светилището и Главата и 2. към Момин вир и другите скални образувания около екопътеката.
Най-популярното скално образувание в местността е Главата. Лесно и бързо ще стигнете до него ако следвате обозначителните табели в парка. Всъщност тракийското светилище е разположено върху Главата. Щом тръгнете по алеята към Главата, неизбежно първо ще минете през беседката, от която ясно се вижда защо го наричат така. Ясно се отличава човешкият профил – носът, очите и устата.
Според проучванията, тракийското светилище в местността Градището е на около 7 000 години и е едно от най-старите на Балканите. Подобно на други тракийски светилища, които съм виждала, и това е разположено в най-високата част на местността. Отвсякъде е оградено с пропаст. Явно е било трудно достъпно и естествено защитено от каньона. Ясно се вижда, че скалите са обработвани – издялани са стълби, улеи, кръгове и стъпки. Тук са открити много предмети, които са се използвали при ритуалите и обредите. В най-високата точка на светилището е изградена беседка, от която се открива страхотна гледка.
Местността Градището е много богата на на-различни скални форми и образувания. Ако тръгнете към Момин вир и останалите скални образувания, скоро пътеката започва да се спуска към коритото на реката.
От всички страни на алеята ще виждате скали с най-различни причудливи форми. Всъщност Главата не е единствената скала с форма на глава. Ще видите доста „глави“. С повече въображение ще видите гигантски скални гъби, костенурка, кораб … какво ли не.
Момин вир е мястото, до което стигнахме по време на нашето посещение. След това се върнахме обратно по същия път до входа на парка. Мястото се нарича така, защото според легендите една девойка скочила в реката, за да се спаси, но така и не излязла от водата, а в отражението на водата и до днес се виждал женски образ. Разбира се това е само легенда. Мястото е красиво, а реката образува няколко малки скока.
Най-доброто време за посещение на парка е през пролетта или през есента. През лятото скалите се напичат и жегата става много неприятна.
Времето, което ви е необходимо за разглеждане на светилището, главата и другите скални форми до Момин вир и обратно е около 2 часа.
Отпътуване за Село Долен. Село Долен е едно място, в което явно са изобретили машината на времето и са върнали има-няма 200 години назад. В село Долен човек може да се наслади на истинско безвремие, спокойствие и тишина.
Интересен факт е, че селото е обявено за архитектурен резерват в същата година, в която е обявено за такъв и село Ковачевица. И двете са разкошни, но Долен е доста по-автентично, непокътнато, непознато и некомерсиализирано от двете. Уверявам ви обаче, че съвсем не е по-малко красиво или по-неподходящо за селски туризъм.
Село Долен се намира в западните Родопи, на около 30 километра от Гоце Делчев и на също толкова от добре познатите Лещен и Ковачевица. От Гоце Делчев трябва да тръгнете към Доспат и Смолян. След село Долно Дряновo ще видите отдясно на пътя паркингът и входът към Ландшафтен исторически парк „Градище“, който също е интересен за посещение, а още няколко километра след него е и отбивката към село Долен.
Минава се първо през новата част на селото, в която къщите са съвременни. След новата част на селото следва леко спускане по тесен път, който ще ви отведе на площада на старото село Долен. Там пътят свършва, има голям паркинг и можете да оставите колата си.
Къщите в Лещен, Ковачевица и Долен си приличат. Построени са изцяло от камък и дърво, на поне 2 етажа, с големи чардаци и каменни покриви (тикли). От улицата се влиза директно на първия етаж, в който някога са се отглеждали животните. Разбира се в наши дни отглеждането на цели стада животни е доста по-слабо развито и първите етажи на къщите са преустроени.
Тесните калдъръмени улички са изключително атрактивни и са запазили външния си вид в продължение на два века.
Обожавам такива села и винаги се опитвам да се изгубя в тях. Искам да мина по всяка улица и да видя всяка къща. За да обиколите Старият Долен ви е необходим около 1 час.
Една от основните разлики между Долен и Ковачевица е непопулярността на стария Долен сред предприемачи и реставратори. Долен е все още непокътнат и запазен така като е бил преди 200 години. Малко от къщите са реставрирани. Някак си във въздуха се усеща старото и родопското.
Село Долен било създадено по време на османското робство, когато родопчани били подтиквани към помохамеданчване. Селото е разположено в ниското и е някак си скрито. Може би това е привлякло първите му заселници.
По време на Възраждането доленските майстори се славели като най-добрите в каменната зидария. Интересен факт е, че всяка една от къщите в Долен има свой индивидуален архитектурен план и разпределение.
Цялото село Долен е като един музей на открито, в който можете да видите как са живели родопчани преди 200 години. Всяка една къща и двор са различни по големина и външен вид. По такива места винаги искам да мина по всяка улица и ако може да надникна във всяка къща.
Най-популярната забележителност в селото е църквата „Свети Николай Чудотворец“. Нейната камбанария се вижда отдалече. Към църквата е имало и килийно училище.
Църквата е построена през 1837 г. и това ясно се вижда на надписът над входа й. Интересена е историята за камбанарията на църквата. Тя била построена цели 100 години след самата църква, а камбаните били лети многократно докато се получи идеалният звук, който да се чува „през девет села в десето“.
В Долен няма кръчми или механи! Има няколко къщи за гости, в които може да ви предложат нещо за хапване.-Шарковата къща“.
Отпътуване за Кърджали по маршрут Доспат-Широка лъка-Смолян-Ардино-Кърджали.
Пристигане късно вечерта.